2022

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA

W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA czwórka tancerzy:ek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia  jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów.

Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu.  

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów:ek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób. 

Koncept, reżyseria i choreografia: DOMINIKA KNAPIK

Asystent choreografki: Dominik Więcek

Kreacja i performans: Daniela Komędera – Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska,

Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska

Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher

Muzyka: Doministry Dominik Strycharski

Kostiumy: Dominik Więcek

Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)

Produkcja: Fundacja Performa

Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Prapremiera: 25.11.2022

Zdjęcie główne: Dominik Więcek

Zdjęcia w galerii: Natalia Kabanow

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora – Dominiki Knapik.

Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, StowarzyszeniaEdukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

Prasa

Nie chciałyśmy zrobić biografii na scenie, ale spektakl o mierzeniu się z postacią artystki freelancerki przez czwórkę tancerzy freelancerów – rozmowa z twórczyniami spektaklu o Valesce Gert.

Czytaj całość

Przedstawienie Knapik jest więc, niewątpliwie, swego rodzaju eksperymentem. Sama przestrzeń prezentacji jego wyników ma w sobie coś z laboratorium - ascetyczna, pusta, tylko że zamiast tradycyjnej bieli utrzymano ją w kruczej czerni, ledwie zaznaczając jej umowne granice umieszczonymi w rogach balonikami, również koloru czarnego. Z tyłu zawieszono ekran, a gdzieś z boku umieszczono stojak z mikrofonem. Tyle. W sam raz dla grupowych i solowych choreografii. Twórcy jednak zapraszają nas nie na kolejny spektakl taneczny, tylko, jak czytamy w notce programowej, do „instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej”.

Czytaj całość

Odtwórz wideo

Całe przedstawienie

Odtwórz wideo