2023

Very funny

Gruba i Głupia, czyli Patrycja Kowańska i Dominika Knapik – twórczynie na co dzień pracujące w teatrach w rolach reżyserek, choreografki i dramaturżki – umieszczają tym razem siebie na scenie. Dynamikę duetu eksplorują przez pryzmat własnych ciał, a do emplois współczesnych artystek freelancerek przymierzają kondycję błazna. Czerpiąc z Szekspirowskiego imaginarium, zestawiają swoje wyraźnie odmienne sylwetki z bohaterami sztuk. Gruba- Kowańska ma warunki, aby performować rubasznego Falstaffa. Głupia-Knapik przywołuje błazny zwinne, wygimnastykowane w ruchu i słowie. Autorki podejrzliwie przyglądają się Szekspirowi i „tradycji artysty geniusza”. Opierają się zarówno na jego błyskotliwym tekście, jak i na własnych żartach czy przewrotnych choreografiach.Dryfując na „Statku głupców” Boscha, igrają z teatralnymi konwencjami, dekonstruując stereotypy dotyczące politycznego potencjału płci, ciała i nędznego losu freelancerek. Stawiają szereg niewygodnych pytań dotyczących (artystycznej) pracy, wyciągając zamiecione pod dywan smrodki. Robią to, czego nie powinny robić. Mówią to, czego nie powinny mówić. Posługują się błazeństwem „jak koniem trojańskim, w którym kryje się cała armia zmyślnych konceptów…”. Wykorzystują do tego archiwa przeszłych i przyszłych procesów twórczych, mierząc się przy tym ze swoimi kompleksami i ambicjami. To będzie tragi(komi)czne w skutkach. Być może przyjdzie im pochować nawet własny talent i marzenia? VERY FUNNY.

Reżyseria, choreografia, dramaturgia, performance – Gruba i Głupia
(Patrycja Kowańska i Dominika Knapik)
Opracowanie muzyczne – Gruba i Głupia
Video – Gruba i Głupia
Kostiumy – Gruba i Głupia
Światło, technika – Wolfgang Macher
Konsultacja muzyczna – Dawid Sulej Rudnicki
Zdjęcia, make-up – Magdalena Kasjaniuk
Produkcja: Festiwal Szekspirowski
Wsparcie produkcyjne: Schauspielhaus Bochum

Zdjęcia w galerii: Klaudyna Schubert, Magdalena Kasjaniuk, Dawid Linkowski

Nagrody

Nagroda Główna SzekspirOFF, Nagroda Dziennikarzy na 27. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2023)

SZEKSPIR OFF, Werdykt:

Jury – w składzie Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz – zdecydowało o przyznaniu nagrody SzekspirOFF za spektakl Very Funny Dominiki Knapik i Patrycji Kowańskiej (duet Gruba i Głupia).
Nagroda za błyskotliwe ukazanie postaci Falstaffa i figury błazna w żywym i spontanicznym przedstawieniu.
Za udane wpisanie formy dialogu dwóch postaci w skomplikowaną, intermedialną dramaturgię wielu gatunków, konwencji i stylów teatralnych. Za szczere, komiczne i ironiczne obnażenie warunków pracy współczesnych artystów.

Nagroda Dziennikarzy Festiwalu Szekspirowskiego:

Za szczerość, odwagę, grube żarty, odświeżające spojrzenie na figurę błazna, za uczciwość, która wymusza autokompromitację, za ukrytą w tej rysowanej grubą kreską karykaturze czułą opowieść o siostrzeństwie i przyjaźni, która oprócz wzajemnego wsparcia daje prawo do walenia niewygodnej prawdy między oczy, za możliwość podglądania procesu twórczego, a także chaosu, który jest jego początkiem Jury Dziennikarzy przyznaje swoją nagrodę duetowi Gruba i Głupia, czyli Patrycji Kowańskiej i Dominice Knapik za spektakl „VERY FUNNY”.

Recenzje

W tym sezonie chciałabym wyróżnić spektakl Very Funny tandemu Gruba i Głupia, który współtworzą Patrycja Kowańska i Dominika Knapik. Artystki jadą w nim po bandzie choreograficzno-dramaturgicznej żenady. Jest i grubo, i głupio, a momentami nie da się tego ani oglądać, ani słuchać. To spektakl pozornie skandalicznie zepsuty, jednak w jego porażkowości jest metoda. Twórczynie pasożytują na Szekspirze, wpraszają się do świata mistrzów, wypinają zady w stronę wyczekiwanych jak godoty dyrektorów i w rytmie bekanio-bzyczenia przechwytują wielkie narracje o transgresji. Very Funny jest nie tylko odjechaną satyrą na teatralny mikrokosmos wciąż reprodukowanych nierówności, ale też manifestem dwóch sojuszniczych, prekarnych ciał, które są tyleż wojownicze, co kruche, i z jednej strony mają dość, a z drugiej – pragną. Artystki poruszają się na granicy dramaturgicznego wykolejenia, tańczą nad bulgoczącym wulkanem rychłej katastrofy. Ostatecznie tworzą jednak przedstawienie wywrotowo wylewne, którego nadmiarowość działa jak grube ciało Kowańskiej: rozszczelnia normocentryczny system i za nic nie przeprasza. Very Funny to spektakl zarazem okrutny i wzruszający, okropny i mądry, przepiękny w swojej czułości."

ALICJA MÜLLER

Czytaj całość

Very Funny jest przede wszystkim spektaklem o formowaniu artystycznej tożsamości, o niezgodzie na funkcjonowanie w systemie zależności i hierarchii, o wyborze własnej drogi.