2023
Very funny
Reżyseria, choreografia, dramaturgia, performance – Gruba i Głupia
(Patrycja Kowańska i Dominika Knapik)
Opracowanie muzyczne – Gruba i Głupia
Video – Gruba i Głupia
Kostiumy – Gruba i Głupia
Światło, technika – Wolfgang Macher
Konsultacja muzyczna – Dawid Sulej Rudnicki
Zdjęcia, make-up – Magdalena Kasjaniuk
Produkcja: Festiwal Szekspirowski
Wsparcie produkcyjne: Schauspielhaus Bochum
Zdjęcia w galerii: Klaudyna Schubert, Magdalena Kasjaniuk, Dawid Linkowski
Nagrody
Nagroda Główna SzekspirOFF, Nagroda Dziennikarzy na 27. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2023)
SZEKSPIR OFF, Werdykt:
Jury – w składzie Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz – zdecydowało o przyznaniu nagrody SzekspirOFF za spektakl Very Funny Dominiki Knapik i Patrycji Kowańskiej (duet Gruba i Głupia).
Nagroda za błyskotliwe ukazanie postaci Falstaffa i figury błazna w żywym i spontanicznym przedstawieniu.
Za udane wpisanie formy dialogu dwóch postaci w skomplikowaną, intermedialną dramaturgię wielu gatunków, konwencji i stylów teatralnych. Za szczere, komiczne i ironiczne obnażenie warunków pracy współczesnych artystów.
Nagroda Dziennikarzy Festiwalu Szekspirowskiego:
Za szczerość, odwagę, grube żarty, odświeżające spojrzenie na figurę błazna, za uczciwość, która wymusza autokompromitację, za ukrytą w tej rysowanej grubą kreską karykaturze czułą opowieść o siostrzeństwie i przyjaźni, która oprócz wzajemnego wsparcia daje prawo do walenia niewygodnej prawdy między oczy, za możliwość podglądania procesu twórczego, a także chaosu, który jest jego początkiem Jury Dziennikarzy przyznaje swoją nagrodę duetowi Gruba i Głupia, czyli Patrycji Kowańskiej i Dominice Knapik za spektakl „VERY FUNNY”.
Recenzje
W tym sezonie chciałabym wyróżnić spektakl Very Funny tandemu Gruba i Głupia, który współtworzą Patrycja Kowańska i Dominika Knapik. Artystki jadą w nim po bandzie choreograficzno-dramaturgicznej żenady. Jest i grubo, i głupio, a momentami nie da się tego ani oglądać, ani słuchać. To spektakl pozornie skandalicznie zepsuty, jednak w jego porażkowości jest metoda. Twórczynie pasożytują na Szekspirze, wpraszają się do świata mistrzów, wypinają zady w stronę wyczekiwanych jak godoty dyrektorów i w rytmie bekanio-bzyczenia przechwytują wielkie narracje o transgresji. Very Funny jest nie tylko odjechaną satyrą na teatralny mikrokosmos wciąż reprodukowanych nierówności, ale też manifestem dwóch sojuszniczych, prekarnych ciał, które są tyleż wojownicze, co kruche, i z jednej strony mają dość, a z drugiej – pragną. Artystki poruszają się na granicy dramaturgicznego wykolejenia, tańczą nad bulgoczącym wulkanem rychłej katastrofy. Ostatecznie tworzą jednak przedstawienie wywrotowo wylewne, którego nadmiarowość działa jak grube ciało Kowańskiej: rozszczelnia normocentryczny system i za nic nie przeprasza. Very Funny to spektakl zarazem okrutny i wzruszający, okropny i mądry, przepiękny w swojej czułości."
ALICJA MÜLLER
Very Funny jest przede wszystkim spektaklem o formowaniu artystycznej tożsamości, o niezgodzie na funkcjonowanie w systemie zależności i hierarchii, o wyborze własnej drogi.