2021

tiki i inne zabawy

Wrocławski Teatr Pantomimy

Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem jest twórczość dramatyczna Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej, eksplorowana pod względem jej teatralnej formy. Grupa terapeutyczna stworzona zostaje z pochodzących z różnych dramatów bohaterów Czechowa. Różne Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami psychicznymi, z jakimi zostali „zdiagnozowani” przez twórców przedstawienia.

Ze sceny usłyszymy fragmenty wszystkich dramatów Czechowa w zestawieniu z autorskimi tekstami, obrazującymi sytuację terapeutyczną. Zestawienie materiału dramatycznego i ruchowego dąży do wygenerowania na wpół formalnego, groteskowego języka, jakim zostaje opowiadana Czechowowska rzeczywistość.

reżyseria i choreografia: DOMINIKA KNAPIK
scenariusz i dramaturgia: PATRYCJA KOWAŃSKA
scenografia: BARTHOLOMӒUS M. KLEPPEK
muzyka: ŁUKASZ JĘDRZEJCZAK
kostiumy: KAROLINA MAZUR
reżyseria światła i video: WOLFGANG MACHER
harfa live: MALWINA LIPIEC-ROZMYSŁOWICZ
asystenci reżyserki: BLANKA STARZYCKA, DAMIAN ZIELEZIŃSKI

Obsada:

Płatonow – MATEUSZ KOWALSKI
Raniewska – ANNA NABIAŁKOWSKA
Iwanow – IZABELA CZEŚNIEWICZ
Trigorin – ARTUR BORKOWSKI
Borkin – MATEUSZ FLIS (gościnnie)
Olga – AGNIESZKA DZIEWA
Masza – MONIKA ROSTECKA
Irina – SANDRA KROMER-GORZELEWSKA
Nina – AGNIESZKA CHARKOT
Szarlotta – ELOY MORENO GALLEGO
Terapeutka – PAULINA JÓŹWIN
Terapeuta – JAN KOCHANOWSKI
Harfistka – MALWINA LIPIEC-ROZMYSŁOWICZ (gościnnie)

Zdjęcia:  Natalia Kabanow

premiera: 05.06.2021 Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia

Obsługa techniczna sceny w trakcie przedstawienia:
Montażysta, kierownik techniczny: Krzysztof Kowalski
Garderobiany: Adam Mickiewicz
Realizacja światła: Grzegorz Hexel, Dawid Stanek
Realizacja dźwięku: Szymon Tomczyk


Festiwale i wyjazdy gościnne:
XIV Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia, 7 grudnia 2021, Kraków
nagroda za plastyczną wizję przedstawienia dla Karoliny Mazur, Bartholomaeusa M.Kleppka i Wolfganga Machera

Recenzje

Sceny taneczne według Czechowa

"Tiki i inne zabawy" w reż. Dominiki Knapik we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Pisze Michał Centkowski w Newsweeku.

Dominika Knapik wystawiła we Wrocławskim Teatrze Pantomimy spektakl łączący w sobie teatr dramatyczny, taniec i performance. To błyskotliwy esej sceniczny inspirowany twórczością Antoniego Czechowa. Pomysł jest prosty: w klinice psychiatrycznej spotykają się najsłynniejsze postaci z dramatów autora „Mewy". W kolejnych epizodach
ułożonych w terapeutyczną sesję uwikłani w osobiste neurozy, egzystencjalne kryzysy oraz stany depresyjne bohaterowie próbują na nowo odnaleźć się w świecie. Przestrzeń gry symbolicznie wyznacza świetlista neonowa rama zawieszona nad sceną. W ramach terapii pacjenci czasem odgrywają siebie nawzajem, zmieniając spektakl w przewrotną metateatralną opowieść. Monologi i sceny zbiorowe mieszają się tu płynnie z tanecznymi etiudami w znakomitej choreografii Knapik, sugestywnie rysującej postaci z pomocą kilku nieraz gestów. Jest w tym spektaklu smutek i melancholia - jak w pięknej scenie tańca Lubow Raniewskiej (w tej roli Anna Nabiałkowska) z Borkinem (Mateusz Flis), jest pasja i sporo chwilami czarnego humoru, jak w etiudzie zaciekle walczącej o sławę Niny Zariecznej (świetna Agnieszka Charkot). Słowem, wszystko to, co czyni twórczość Czechowa ponadczasową, a co zręcznie wydobywa w scenariuszu Patrycja Kowańska. Diagnoza brzmi: życie jest skomplikowane, pełne bólu, a w dodatku tak szybko przemija.

Artyści chcą na scenie zderzyć Czechowskie osobowości z różnymi trudnościami psychicznymi – depresją, chorobą dwubiegunową, histerią. W spektaklu ważną rolę odegra także muzyka.  

Czytaj całość

Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem jest twórczość dramatyczna Antona Czechowa oraz wzięta w cudzysłów sytuacja psychoterapii grupowej, eksplorowana pod względem jej teatralnej formy. 

Czytaj całość

Razem z Patrycją Kowańską (scenariusz i dramaturgia - przyp. red.) patrzymy na ten spektakl, jako na zakończenie trylogii. Kilka lat temu zrobiłyśmy projekt "Terapia" w Teatrze Jaracza (...) i przy tej okazji sprawdzałyśmy, czym jest terapia i jakie są jej ramy teatralne. W ubiegłym roku miał premierę mój monodram choreograficzny "Agon" o trudności w połączeniu macierzyństwa z zawodem artystki. Teraz jest trzeci krok - terapia grupowa. Jest to delikatny temat i nie chcemy w żaden sposób ironizować tego tematu, bo jest poważny, ale to również tabu społeczne. Na szczęście ono powoli pęka i ludzie przestają się wstydzić tego, że chodzą na terapie. W spektaklu staramy się badać ramy i konwencje teatralne, a temat traktujemy poważnie i z szacunkiem, choć jest tu też trochę dowcipu - mówi Dominika Knapik.

Czytaj całość

Różne Czechowowskie typy zostają zderzone ze sobą wraz z ich wadami i trudnościami psychicznymi, z jakimi zostali „zdiagnozowani” przez twórców przedstawienia

Czytaj całość

Ze sceny publiczność usłyszy fragmenty dramatów Czechowa, takich jak „Mewa”, „Wujaszek Wania”, „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry” i „Iwanow” w zestawieniu z autorskimi tekstami, obrazującymi sytuację terapeutyczną.

Czytaj całość

Po lockdownowej przerwie Wrocławski Teatr Pantomimy powraca z terapeutyczną premierą. Reżyserka Dominika Knapik i dramaturżka Patrycja Kowańska pacjentami uczyniły bohaterów dramatów Czechowa.

Czytaj całość

Odtwórz wideo