2013
Piccolo Coro dell'Europa
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Spektakl jest próbą stworzenia socjologicznej fantazji o rzeczywistości, którą zamieszkują jedynie dzieci. Może jest to bezludna wyspa? Może jakieś tajemnicze bractwo? Może utopijne państwo? Miasteczko namiotowe lub koczowisko oburzonych?
Projekt w reżyserii Igi Gańczarczyk z udziałem dzieci w wieku 9-12 lat inspirowany jest powieścią Król Maciuś PierwszyJanusza Korczaka, w której główny bohater inicjuje działalność dziecięcego sejmu, żeby wprowadzić szereg ważnych reform. Znajdują w nim także odzwierciedlenie prekursorskie koncepcje samego Korczaka, dotyczące edukacji i równouprawnienia dzieci.
Piccolo Coro dell’Europa opowiada o świecie widzianym z perspektywy dziecka, które potrafi go ocenić, a następnie wykreować na nowo we własnym imieniu. To poruszająca historia o współpracy i wytrwałości, zrealizowana w konwencji zabawy i z dużym poczuciem humoru. Opowieść osadzona w świecie dziecięcych fantazji i zaskakującej pomysłowości, które pozytywnie pobudzają i inspirują zarówno aktora, jak i widza.
Scenariusz: i reżyseria: Iga Gańczarczyk
Współpraca dramaturgiczna: Agata Otrębska
Choreografia: Dominika Knapik
Muzyka: Daniel Pigoński
Scenografia i kostiumy, światło: Lataladesign (Dagmara Latała, Jacek Paździor)
Obsada: Oliwia Dębosz, Gabriela Fielek, Anna Gabańska, Adam Gilarski, Róża Głąbińska, Zofia Gniadek, Kuba Kiełbiowski, Maria Kruszyńska, Zofia Krzyszycha, Eliza Kuczyńska, Alicja Madejska, Anastazja Martyniec, Damian Ruszkowski, Dominika Rykała, Igor Wypiór
Premiera: 19.07.2013
Zdjęcia: Tomasz Wiech
Recenzje
Odkryciem jest dla mnie przedstawienie, które zakończyło sezon w Łaźni. Spektakl Igi Gańczarczyk „Piccolo Choro dell’Europa” łączy ideę projektu artystycznego z zaangażowanym podejściem do istotnych problemów społecznych. Piętnastka fantastycznie utalentowanych dzieciaków (zatrudnionych w wyniku castingu), twórczo, oryginalnie, z humorem i z ogromną energią atakuje takie tematy jak bieda, wojna, bezdomność, nierówność społeczna. Nie wprost, a poprzez gry i zabawy z Korczakiem i Swiftem, poprzez niebanalny język ruchu. Przedstawienie lekkie i poważne jednocześnie, skrzące się od inteligencji, odczuwanej przez widza wspólnej radości tworzenia. Dla dorosłych!