2019

bOKSER

Thalia Theater w Hamburgu

Autor: Szczepan Twardoch

W Warszawie w latach trzydziestych żydowski bokser Jakub Szapiro chcąc uciec od nędzy z początków swojego życia, postanawia użyć siły i zręczności swojego ciała. Pracuje dla ojca chrzestnego Jana Kaplicy, który rządzi Warszawą tak jak Al Capone rządzi Chicago. Wielki złodziej kontroluje burdele, zbiera pieniądze na ochronę i cieszy się życiem, jeżdżąc dobrymi samochodami i spędzając czas w drogich barach. Szapiro towarzyszy Kaplicy i wykonuje brudną robotę dla swojego imperium. Wkrótce mafijny biznes i słodkie życie zostają przyćmione przez walkę z polskimi nacjonalistami, którzy chcą przejąć władzę w mieście. „Bokser” maluje zapadający w pamięć obraz Warszawy – na krótko przed inwazją niemieckiego Wehrmachtu.

Reżyseria: Ewelina Marciniak
Choreografia: Dominika Knapik
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Julia Kornacka
Dramaturgia: Susanne Meister, Jarosław Murawski
Muzyka: Jan Duszyński

OBSADA:
Sebastian Zimmler, Toini Ruhnke, Rosa Thormeyer, Anna Blomeier, Oliver Mallison, Rafael Stachowiak, Tarik Sanli, Goya Brunnert

fot. Krafft Angerer

Recenzje

„Po raz kolejny Ewelina Marciniak zachwyca publiczność i krytykę, świadomie i konsekwentnie wywracając opowieść o męskim świecie prostych rozwiązań, w którym przemoc jest jedynym narzędziem budowania ładu, na nice. (...) „Bokser”, zręcznie zaadaptowany przez Jarosława Murawskiego, w interpretacji Marciniak staje się zmysłową, hipnotyczną, choć w gruncie rzeczy kameralną opowieścią o relacjach, które sprawiają, że jesteśmy tym kim jesteśmy, o tym jak bardzo, rozpaczliwie pragniemy żyć. I o kobietach. Bo to one, a nie Jakub, są prawdziwymi bohaterkami spektaklu".