2021

księgi jakubowe

Thalia Theater w Hamburgu

„Wspaniała podróż przez siedem granic, przez pięć języków i trzy wielkie religie, nie licząc małych” – tak brzmi podtytuł „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w swoim magnum opus przekracza granice państw i religii i je rozbija.

Przyjęta z ogromnym uznaniem przez krytyków w Niemczech i na świecie powieść Olgi Tokarczuk, choć jej akcja toczy się w XVIII wieku, stanowi celne odniesienie do kondycji dzisiejszego społeczeństwa. Historia Jakuba Franka, który u progu Oświecenia buduje wspólnotę ludzi skupioną wokół duchowych poszukiwań, przekraczających ówczesne normy religijne i społeczne, mocno rezonuje z potrzebami wielu osób żyjących w XXI wieku.

W 2016 Ewelina Marciniak roku wystawiła w Warszawie w Teatrze Powszechnym „Księgi Jakubowe” – wówczas z perspektywy feministycznej. Teraz chce na nowo podjąć ten temat: jako europejską opowieść o migracji, prawach człowieka, różnicach klasowych i rewolucji społecznej.

Premiera niemieckojęzyczna 19 września 2021

REŻYSERIA Ewelinę Marciniak
CHOREOGRAFIA Dominika Knapik
SCENOGRAFIA Mirek Kaczmarek
KOSTIUMY Julia Kornacka
MUZYKA Jan Duszyński
MUZYKA LIVE Mariana Sadovska
ŚWIATŁO Max Bäßler
DŹWIĘK
Benedikt Kohlmann i Hendrik Glax
DRAMATURGIA
Christina Bellingen i Jarosław Murawski
OBSADA
André Szymański (Jakob Frank)
Rosa Thormeyer (Chana Frank / Ewa Frank)
Jirka Zett (Nachman ben Lewi / doktor Ascher Rubin)
Mery Öz (Wajgele ben Lewi)
Oda Thormeyer (kasztelan Katarzyna Kossakowska)
Rafael Stachowiak (Antoni Kossakowski) zwanym Moliw
Stefan Stern (rabin Pinkas / biskup Sołtyk)
Julian Greis (dziekan Benedykt Chmielowski / Hermes)
Lisa-Maria Sommerfeld (Elżbieta Drużbacka, poetka)
Anna Blomeier (Gitla Pinkasówna)
Mariana Sadovska (Jenta)
Alina-Sophie Müller / Riccarda Tolmein (dziecko)

Zdjęcia: Krafft Angerer

Recenzje

„ Nie ma lepszego sposobu na wykonanie pracy Tokarczuk w teatrze.”

"Pasuje. Głównie dzięki fantastycznemu zespołowi. To rzuca się, tańczy, bawi się z niesamowitą energią i czasem ironicznym dystansem. Świetnie”

„Die Jakobsbücher” to już piąta adaptacja powieści z otwarcia sezonu w Hamburgu. I być może najbardziej produktywna artystycznie.” 

„Piękny komentarz stanowi tu jedna ze scen przedstawienia. Oto Jakub Frank czyta książkę Tokarczuk, a na scenie zjawia się grupa postaci, obleczonych łącznie z głowami w cienkie, wykonane z pończoch kombinezony. Wykonują one początkowo zsynchronizowaną choreografię (zjawiskowa praca Dominiki Knapik), są zdyscyplinowane, wyćwiczone i wykonują te same ruchy. Jako że przed spektaklem odwiedziłem hamburską galerię Kunsthalle, postaci te od razu skojarzyły mi się ze znajdującym się tam niezwykle pięknym i intrygującym  obrazem Arnolda Böcklina Święty gaj, na którym grupa ludzi (o nieodgadnionej płci), odprawiając jakiś tajemny rytuał, zmierza w karnym porządku w kierunku świętego ognia. Jakub Frank czyta, nie widzi więc, że te postaci zaczynają się w tych swoich ciasnych pończochach rozpychać, jakby się chciały z nich uwolnić. Wykonywane w ich obrębie ekwilibrystyczne wprost ruchy ciał robią wielkie wrażenie, zwłaszcza gdy okazuje się po chwili, że grupę tę stanowią… kobiety Jakuba Franka. Tylko czy nasz bohater jest w stanie zauważyć, że czas scen Böcklina się skończył, że kobiety nie idą posłusznie w karnym porządku do męskiego sanktuarium, ale zaczynają się w tych uszytych im przez mężczyzn kombinezonach czuć wyraźnie niekomfortowo, rozpychać je, by w końcu się z nich uwolnić. Jakubie, chciałoby się zakrzyknąć, wszystko to jest w książce Olgi Tokarczuk, przeczytaj ją tylko ze zrozumieniem, a może kolejnego wieczora na scenie Thalia Theater utopia proroka Franka wreszcie się ziści!” 

 

Czytaj całość

Odtwórz wideo