KATASTRONAUCI
Koprodukcja HOBO Art Foundation i Nowego Teatru
Sceniczna fantazja naukowa, inspirowana książką Jona McKenziego „Performuj albo…” oraz metodą kompozycji Witolda Lutosławskiego, szczególnie zaś jego koncepcją aleatoryzmu kontrolowanego.
Koncert-wykład, w którym przypadek (wypadek, katastrofa) jest zarówno tematem, jak i metodą pracy (gry, algorytmy, schematy).
Opowieść o wyzwaniach (challenge) rzucanych światu i sobie nawzajem przez członków tajemniczego plemienia Katastronautów (Challengerów), których osobliwą cechę stanowi zarażenie katastrofą.
Pozorne skazanie na katastrofę sprawia, że podejmują się ciągłego testowania jej granic, badania katastroficznych współrzędnych, igrania z jej przeróżnymi formami. Wymyślają szczególną odmianę wiedzy radosnej – wypadkologię: jej celem jest odkrywanie reguł rządzących nowymi formami wypadków, które powstają wraz z wynalazkami. Choć pochodzą z różnych epok i miejsc, skupieni zostali na pokładzie wahadłowca Challenger, w wydłużającej i zakrzywiającej się chwili jego startu, gdzieś między rokiem 1542 (podróż Francisco de Orellany do Amazonii) i wczesnymi latami XXI wieku. Swoistym patronem ich wszystkich, stałym – jawnym bądź ukrytym – punktem odniesienia dla myśli i działań Katastronautów, jest Witold Lutosławski i metoda, którą stworzył. To właśnie zasadami aleatoryzmu kontrolowanego, próbami jego ograniczania bądź radykalizowania, ciągłym dyskutowaniem z nim, rządzi się ich aktywność. Zdają się na przypadek, zarazem jednak kontrolując go poprzez tworzone ramy, plany i skrypty. Mają swoje pokładowe rytuały, w których celebrują różnicę i powtórzenie, przyjmując sakramenty przeinaczenia. W scenicznym etno(science)fiction Challengerowie po raz kolejny odpalają swoje tożsamości, by nie zniknąć na zawsze wraz z rozpraszającym się w atmosferze obłokiem dymu.
Koprodukcja HOBO Art Foundation i Nowego Teatru
Scenariusz: Iga Gańczarczyk, Bartosz Frąckowiak
Reżyseria: Iga Gańczarczyk
Dramaturgia: Bartosz Frąckowiak
Muzyka, koncepcja wizualna, plakat: Anna Zaradny
Kostiumy: Grzegorz Matląg / Maldoror
Choreografia: Dominika Knapik, Iza Szostak
Światła: Tadeusz Perkowski
Obsada: Lena Frankiewicz, Bartosz Gelner, Dominika Knapik, Piotr Polak, Iza Szostak, Marta Ścisłowicz, Anna Zaradny
Premiera: 8.11.2013
Foto: Tomasz Tyndyk
Recenzje
Grupa ludzi połączona fascynacją kosmosem i nauką, żądna wiedzy i poznania, próbuje zbadać granice ludzkiego umysłu, przekraczając bariery narzucane przez racjonalne myślenie i determinujący biologizm. Wyzwania narzucane sobie lub innym stają się pretekstem do niczym nieskrępowanej choreograficzno-muzycznej prezentacji bogactwa i możliwości ludzkiego organizmu. Pojedynek na dźwięki (…) czy wyzwanie Ziemi przez profesora Challengera (…) to tylko niektóre zadania bazujące na cielesnym i dynamicznym aspekcie muzyki i tańca, w którym aktorzy stają się instrumentalistami i performerami jednocześnie.