DOMINIKA KNAPIK

BIO

DOMINIKA KNAPIK

Dominika Knapik – choreografka, reżyserka i performerka. Jako choreografka od kilkunastu lat współpracuje z polskimi reżyserkami i reżyserami, od kilku lat intensywnie pracuje także w Niemczech. Laureatka wielu nagród indywidualnych za choreografię, w 2015 roku została nominowana do Paszportów „Polityki” w kategorii „Teatr”. W latach 2007–2015 współtworzyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, z którym zrealizowała wiele autorskich interdyscyplinarnych projektów. Od 2016 roku pracuje również jako reżyserka. W 2016 wyreżyserowała „Bang Bang” (Teatr Jaracza w Łodzi), w 2019 „Babę-Dziwo” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), w 2020 roku monogram choreograficzny „Agon” (Teatr Łaźnia Nowa), a w 2021 roku „Tiki i inne zabawy” (Wrocławski Teatr Pantomimy).

Do jej najnowszych prac należą „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” zrelizowany z kolektywem Sticky Fingers Club oraz “HOTEL H****  powstały we współpracy z zespołem HERTZ HAUS. 

Połówka dramaturgiczno- choreograficzno-reżyserskiego duetu pod nazwą „Gruba i Głupia”, który od 2023 r. współtworzy z Patrycją Kowańską. Za spektakl pt. „Very Funny” twórczynie otrzymały Nagrodę Główną oraz Nagrodę Dziennikarzy nurtu SzekspirOFF 27. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Niedawno (październik 2023) premierę miał ich kolejny spektakl pt. „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”, w którym wraz z Grubą i Głupią udział biorą współczesne Amazonki – kobiety z doświadczeniem choroby raka piersi. 

Zdjęcie: Dominik Więcek

PEŁNA BIOGRAFIA

Dominika Knapik jest choreografką, reżyserką i performerką. Absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych im.St.Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale
Aktorskim. Laureatką wielu stypendiów (DanceWeb w 2007 roku, ArtsLink w 2009, a w 2011 roku stypendium Ministerstwa Kultury) i rezydencji artystycznych (m.in. Tanzhaus Düsseldorf).

W 2008 roku współzałożyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers, z którym zrealizowała wiele interdyscyplinarnych projektów prezentowanych na festiwalach takich jak: Polska Platforma Tańca, Polish Express III w HAU w Berlinie, Malta Festiwal w Poznaniu czy Bonn International Dance Solo Festival.

W 2012 roku zainicjowała przegląd Nowy Taniec w Starym Krakowie, a także współpracowała jako kuratorka dla Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. Regularnie współpracuje z ważnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, takimi jak Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Nowy Teatr w Warszawie, Narodowy Teatr w Warszawie, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Thalia Theater w Hamburgu, Schauspielhaus Bochum czy University of Michigan.

Jako choreografka współpracowała m.in. z: Igą Gańczarczyk, Eweliną Marciniak, Mają Kleczewską, Radkiem Rychcikiem, Anną Smolar, Anną Augustynowicz, Pawłem Łysakiem, Janem Klatą, Moniką Strzępką, Pawłem Miśkiewiczem, Remigiuszem Brzykiem, Bartoszem Szydłowskim, Malcolmem Tulipem, Julią Wissert i Olafem Kröckiem. Autorka choreografii do większości spektakli Eweliny Marciniak ( m.in. ”Amatorki”, „Portret Damy”, „Morfina”, „Śmierć i dziewczyna”), ostatnio Der Boxer w Thalia Theater Hamburg (Nagroda Faust), Die Jungfrau von Orleans w Nationaltheater Mannheim i Die Jakobsbücher w Thalia Theater w Hamburgu.

W 2015 roku została nominowana do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki w kategorii “Teatr”. Laureatka wielu nagród indywidualnych (m.in. Złotej Maski za Leni Riefenstahl. Epizody Niepamięci, Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa za choreografię do Portretu Damy, nagroda za choreografię do spektaklu Baba- Dziwo w ramach konkursu Klasyka Żywa 2019) oraz nagród kolektywnych ( Tukan OFF/PPA Wrocław za spektakl „Nie ja”, I Nagroda w Konkursie „Nowe Sytuacje”podczas Fesiwalu Malta w 2008 roku za spektakl ‚keret”).

Od 2017 roku pracuje jako reżyserka wystawiając „Popołudnie Fauna” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, „Bang Bang” w Teatrze Jaracza w Łodzi, Camp Cataract w Teatrze Słowackiego w Krakowie oraz „Babę Dziwo” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. W 2020 roku wyreżyserowała „Agon” – monodram choreograficzny, którego premiera odbyła się na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. W 2021 roku stworzyła  „Tiki i inne zabawy” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Do jej najnowszych prac należą „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” zrelizowany z kolektywem Sticky Fingers Club oraz “HOTEL H****  powstały we współpracy z zespołem HERTZ HAUS. 

Dominika Knapik jest połową dramaturgiczno- choreograficzno-reżyserskiego duetu pod nazwą „Gruba i Głupia”, który od 2023 r. współtworzy z Patrycją Kowańską. Za spektakl pt. „Very Funny” twórczynie otrzymały Nagrodę Główną oraz Nagrodę Dziennikarzy nurtu SzekspirOFF 27. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Niedawno (październik 2023) premierę miał ich kolejny spektakl pt. „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”, w którym wraz z Grubą i Głupią udział biorą współczesne Amazonki – kobiety z doświadczeniem choroby raka piersi.